Bouře jsou od dávných časů noční můrou všech námořníků. Jejich projevy jsou často spektakulární a během krátkého času mohou způsobit velké problémy potenciálně končící až ztroskotáním plavidla. Proto je důležité rozumět principu jejich vzniku a rozvoje, znát nebezpečí, která způsobují a vědět, jak zpozorovat riziko jejich vzniku a včas se jim vyhnout.
Obecně řečeno jsou bouře dynamickým jevem v atmosféře vznikajícím v důsledku nestability vzduchových mas. Typicky vznikají v oblastech nízkého tlaku (velkého či malého rozsahu) obklopených oblastmi vysokého tlaku. Provází je zpravidla řada projevů, které přinášejí lodím na moři i v přístavu různá rizika. Typický je silný vítr a jeho poryvy (obvykle až 3x rychlejší než stabilní vítr), déšť a mlžno omezující viditelnost, kroupy způsobující potenciálně zranění nebo poškození plavidla a zhoršující viditelnost, vysoké vlny, často nepravidelného charakteru způsobeného interferencí a s dlouhým časovým doběhem i po odeznění bouře, blesky ohrožující jak lidi, tak plavidlo a také výrazné prudké změny výšky hladiny moře.
Bouře rozdělujeme z hlediska jejich vzniku na frontální a nefrontální. Frontální bouře vznikají v souvislosti s tlakovými nížemi a frontálními systémy, které se na nich tvoří. Při přechodu standardní tlakové níže se zpravidla nejprve setkáváme s teplou frontou. Ta se dlouho dopředu ohlašuje nejprve vysokou oblačností, která postupně klesá a posléze se dostavují i srážky. Nejedná se ale o bouřkové jevy. Po přechodu teplé fronty se rychle dostáváme do oblasti teplého vzduchu bez oblačnosti a srážek. To řadu lidí bez meteorologických znalostí může ukolébat a domnívají se, že špatné počasí už mají za sebou. Dříve či později je ale teplá fronta následována frontou studenou. Ta se neohlašuje předem vysokou oblačností – na jejím čele je naopak rovnou oblačnost bouřková. Z hezkého slunečného počasí tak během krátkého času přejdeme přímo do více či méně silné bouře. Po přechodu bouřkové zóny pak pokračuje další srážková oblačnost (již nebouřkového typu). Zároveň dochází k prudkému poklesu teploty.
Frontální bouře trvají relativně dlouhou dobu a jsou díky tomu dobře predikovatelné a sledovatelné. Nebezpečí jejich vzniku je patrné ze synoptické mapy a oblačnost s nimi spojenou a jejich pohyb můžeme sledovat na záběrech z meteorologických družic.
Nefrontální bouře jsou nejrůznějších typů a geneze. Častým typem je letní lokální bouře, která vzniká výrazným ohřátím povrchu (ať už na pevnině nebo na moři), od kterého se ohřeje vlhká vzduchová hmota, začne rychle stoupat do vyšších a chladnějších vrstev atmosféry a dá tak vzniku bouřkové oblačnosti. Takové bouře postihují zpravidla velmi omezenou oblast. Při jejich vzniku hrají důležitou roli lokální geomorfologické parametry a je zpravidla velmi obtížné je předpovídat. Vyplatí se poslouchat místní předpovědi počasí a číst informace z dobrých námořních pilotů, kde se často dozvíme o oblastech typicky postihovaných lokální bouřkovou aktivitou a jejích podmínkách (roční období, vývoj počasí atd.).
Nefrontální bouře vznikají také v oblastech tlakových propadů – místech souvislé lineární nestability tlakového pole vyznačených v synoptické mapě silnými delšími nebo kratšími čarami (mají šířku okolo 10 NM, jejich délka se pohybuje v desítkách i stovkách NM). Takové oblasti se tedy dají vysledovat z meteorologické mapy a je tudíž možné se na jejich příchod včas připravit. Důležitá přitom není ani tak přesná poloha propadů zakreslených do mapy, která se v čase velmi dynamicky mění, jako spíše rozsah a pohyb oblasti, ve které se vyskytují.
Další nefrontální bouře někdy vznikají v našich zeměpisných šířkách (tedy mezi 30 a 60 stupni severní šířky) na východním okraji tlakových výší, kde se střetávají vzduchové hmoty velmi rozdílných teplot a vlhkostí. Někdy se označují jako bouře pseudo-frontální.
Z hlediska jachtaře jsou dvě možné strategie bezpečného překonání bouře – buď být včas před jejím příchodem v bezpečném přístavu nebo naopak zůstat v dostatečné vzdálenosti od pobřeží a nebezpečných mělčin po celou dobu jejího trvání. Rozhodně se nikdy nesnažit o únik do přístavu v průběhu bouře!
Bouře jsou tématem, které je možné rozebírat z nejrůznějších úhlů pohledu. Předložený text je pouze stručným shrnutím.
(Původně publikováno na blogu boataround.com)
Leave a Reply